Germany

Almanya’da Eğitim

Herkese merhaba! Almanya’da eğitim hakkında iki yıl önce açmış olduğum bloğu şimdiye kadar hep İngilizce yazmıştım. Ama Türkiye’den yurtdışında eğitime artan talep sonrasında yazılarımı artık Türkçe yazmaya karar verdim.
Bu yazımda Almanya’ya geliş maceramdan biraz bahsetmek istiyorum.


Liseyi Türkiye’de bitirdikten sonra Almanya’ya gelmeye karar verdim. Dürüst olmak gerekirse, her şey aniden oldu. Yabancı bir ülkede okumak veya gönüllü olmak her zaman ilgimi çekmişti. Bana en büyük hayalimin ne olduğunu sorduklarında, hep dünyayı gezmek cevabını verirdim. Kafasında sınırları olmayan, zihninde kültürel sınırları olmayan uluslararası bir insan olmak istedim, sanırım hala değişen bir şey yok 😊.


Almanya’da okumaya karar verdikten sonra, buraya gelmeme yardımcı olması adına İstanbul’da bir yurtdışında eğitim danışmanlık merkezi bulduk. Devlet liselerinde verilen hepimizin de bildiği o Almanca dersleri dışında hiç Almanca bilgim yoktu. Ayrıca Almanya’daki üniversitelere başvuru tarihini de kaçırmıştım. Bu nedenle ziyaret ettiğimiz danışmanlık merkezi benim buraya gelebilmem adına bana büyük bir destek sağladı.


Dediğim gibi başvuru sürelerini kaçırdığım için koşullu kabul yardımı ile öğrenci vizesi almam mümkün değildi. Heidelberg şehrindeki bir dil okuluna kaydımı yaptırdıktan sonra, ilk etapta dil kursu vizesine başvurdum ve başvurudan 6 hafta sonra vizemi aldım. Heidelberg’e varışımızdan bir gün sonra A1 seviyesinde dil kursuna başladım. Kayıt olduğum kurs intensive yani hızlandırılmış bir kurstu. Haftada beş gün altışar saat olmak üzere dokuz ayda Almanca öğrenerek B2-C1 seviyesindeki DSH-2 sınavını geçerek burada okumaya hak kazandım.


(Bu noktada özellikle vurgulamak istediğim bir konu var. Kimileri dokuz ay veya bir yıl gibi sürelerde C1-C2 seviyesinde akıcı ve sorunsuz Almanca öğrendim vs. gibi bilgilerle aklınızı karıştırabilir. Bu kadar kısa bir sürede dil sınavlarını geçebilirsiniz, evet. Ancak dil sınavları konuşma ve anlama becerisinin yanında daha çok sınavın tekniğini bilmek ile alakalıdır. Bir dili özümseyip gerçekten konuşuyorum, anlıyorum demek birkaç yıla uzanan bir süreçte ancak mümkündür. Bu nedenle yanlış yönlendirmelere kanarak yanlış hedefler koymamaya dikkat etmenizde fayda var.)


Dil kursu devam ederken başvuru sürelerini göz önünde bulundurarak Almanya’nın çeşitli yerlerindeki üniversitelere başvurdum. Braunschweig Teknik Üniversitesi, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) ve Kaiserslautern Teknik Üniversitesi’nden kabul aldım. Belirli kriterleri göz önünde bulundurarak Kaiserslautern Teknik Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği okumaya karar verdim. Okuduğum bölümde uzun bir süre mutsuz olduğum ve bir çok sorunla karar için geçen sene Ludwigshafen Üniversite’sinde Marketing yani Pazarlama okumaya karar vedim. Şimdi neyseki her şey yolunda ilerliyor. 😊


Bu arada Almanya’da okumak için Türkiye’de üniversiteye giriş sınavlarından sözel ya da sayısal 4 yıllık bir bölüme yerleşmiş olmanız gerekmektedir. Eğer sözel bir bölüme yerleştiyseniz Almanyada’da sözel; sayısal bir bölüme yerleştiyseniz Almanyada’da sayısal bir bölüm okumanız gerekmektedir. Ben mesela o zamanlar YGS & LYS sınavlarında sayısal alanda 30 bininci sıralamayla Endüstri Mühendisliği kazanarak burada okumaya karar vermiştim.


Yazarken her şey çok kolay ve sorunsuz gerçekleşmiş gibi geldi bana da ama aslında işin bambaşka yüzleri de yok değil… Siz aynı zorlukları yaşayacaksınız diye bir şey yok tabii ki. Ama gerçekten neler ile karşılaşma ihtimallerinizin olduğunu merak ediyorsanız, veya aklınızda başka sorular varsa yorumlara yazın, ben seve seve anlatırım 😊

Leave a Reply

Your email address will not be published.